Kedves Melinda!
Nagyon szeretem az oldalát és örülök, hogy láthatom a kiírásait, melyek sokat segítenek nekem.
A kedvesemen a burn out szindróma tüneteit véltem felfedezni, mert pont erről a betegségről olvastam cikket. Hosszú lenne leírni ide mióta kezdődött nála az egész, és nem is fárasztanám ezzel. Én csak tudni szeretném, hogy én mint a kedvese – bár mostanában engem is eltaszít magától – hogyan segíthetek rajta. Kértem többször, menjünk el orvoshoz, de hallani sem akar róla, nagyon makacs, mint általában a férfiak… csak ő kétszer annyira.
Kérem, adjon tanácsot.
Köszönettel:
A. A.
Kedves A. A.!
Lehet, hogy azt érdemes kibogozni, hogy az „eltaszítás” oka valóban nem az Önök kapcsolatában gyökerezik, hanem a kedvese munkahelyi életéből fakadó kimerülés. Ha ez utóbbiról van szó, azt gondolom, az alábbiakkal tud a társának segíteni.
Ahhoz, hogy a társa minél kevésbé legyen veszélyeztetett helyzetben, még jó volna, ha lehetne pár dolgon változtatni, ehhez viszont az ő munkahelyén is kell fogadókészség. Ha van rá mód, érdemes úgy szervezni a munkát, hogy egyértelmű legyen, mit várnak el tőle, kapjon világos visszajelzéseket, az volna szerencsés, ha valamilyen szintű autonómiát élvezne saját munkakörében, fontos, hogy jó munkatársi kapcsolatai legyenek, stb. Nyilván, ezek a dolgok a munkáltató szervezettől függenek elsősorban.
Sajnos láttam több olyan esetet is, amikor valaki nagyon sokat fogyott a munkahelyi stressz hatására, vagy olyat, aki olyan „alvajáró zombiként” közlekedett otthon, hogy a saját gyerekei alig ismertek rá. Szóval azt akarom ezzel mondani, hogy van az a pont, amikor le kell ülni, és átgondolni, hogy egy olyan munkahelyre, ahol nem várható változás, mindenképp muszáj-e jövő héttől bemenni, vagy meg tudnak-e élni ideiglenesen egy keresetből.
Általánosságban ezeket tudom mondani a kérdésére. Nyilván minden eset egyedi. Nagy szerep juthat olyan tényezőknek, amelyekre a levélben nem tért ki. Pl. az ágazat, amiben a párja dolgozik, vagy az ő személyisége. A maximalista, teljesítményorientált emberek sebezhetőbbek burn out tekintetében, stb.
Még egy fontos dolog: említette az orvost. Ha szakember segítségét kérik, azt fontos tudni, hogy önmagában a gyógyszeres kezelés nem fogja megoldani ezt a problémát. A gyógyszerek elfedhetik, csökkenthetik a tünetet. Itt viszont a tünetek nagyon fontos jelzésként szolgálnak: ha ez valóban burn out szindróma, akkor a tünetek azt mutatják, hogy a párjának a munka/ hivatás terén valamit nagyon sürgősen változtatnia kell. Itt a helyzetet kell megoldani (az okot megszüntetni), nem önmagában a tünetet csökkenteni.
Remélem, hogy a társa megnyílik Önnek, sok sikert kívánok!
Üdvözlettel,
Bimbó Melinda